Kleine overtredingen bij vuurwerkverkoop in Noord-Holland Noord

Bij controles op de opslag- en verkoop van vuurwerk hebben toezichthouders van Omgevingsdienst Noord-Holland Noord (OD NHN) in totaal 23 overtredingen geconstateerd, hetzelfde aantal als vorig jaar. De overtredingen waren over het algemeen klein van aard.

De intensieve controles vonden plaats op 27, 28, 30 en 31 december. De inspecteurs bezochten toen onaangekondigd alle 32 vuurwerkopslagplaatsen en/of -verkooppunten in de regio Noord-Holland Noord meerdere keren voor controle. 

Tijdens deze bedrijfsbezoeken controleren de toezichthouders van OD NHN of de opslag van vuurwerk veilig en verantwoord conform de wet- en regelgeving gebeurt. Staat er bijvoorbeeld niet te veel vuurwerk in de bunkers, zijn de afstanden van het vuurwerk ten opzichte van het plafond en de muur in orde voor een goede werking van de sprinklerinstallatie, is het gangpad breed genoeg? Wordt er niet meer dan 25 kg consumentenvuurwerk verkocht aan een particulier, is de verkoopruimte vrij van (zeer) licht ontvlambare stoffen en drukhouders, zijn de deuren van de bunkers zelfsluitend etc. Allemaal richtlijnen die ervoor moeten zorgen, dat de opslag en verkoop van vuurwerk veilig en verantwoord kan gebeuren.

Voorcontroles

Het controleren van vuurwerkverkopende bedrijven gebeurt niet alleen in de laatste dagen van het jaar. Enkele maanden daarvoor zijn toezichthouders van OD NHN ook al doorlopend in touw om de vuurwerkverkoop zo veilig mogelijk te laten verlopen. Tijdens de zogenoemde voorcontroles worden inspecties en keuringen van de bunkers gecontroleerd en de aandachtspunten voor de komende verkoopdagen doorgenomen met de ondernemers. 

Niet schokkend

Het aantal en de aard van de overtredingen bij de vuurwerkopslagen en verkooppunten valt mee. Rosalin van den Toorn, vuurwerkcoördinator bij OD NHN: “We merken dat ondernemers de meeste regels scherp hebben en goed naleven. Als we bij een bedrijf een overtreding constateerden, waren dat er slechts één of twee, en waren ze relatief klein van aard. Het ging dan bijvoorbeeld om wat doosjes in het gangpad of aanstekers die op de toonbank waren uitgestald. Gelukkig geen schokkende zaken. Controles blijven echter nodig voor een goede naleving van álle regels, zodat we de veiligheid van de leefomgeving en zijn bewoners kunnen blijven waarborgen. Dat is en blijft onze hoogste prioriteit.” 

Resultaat

Op 27 december, de dag voor de start van de verkoop, zijn er 8 overtredingen bij 6 bedrijven geconstateerd. Tijdens de verkoopdagen op 28, 30 en 31 zijn er in totaal 15 overtredingen bij 15 verschillende bedrijven geconstateerd.

De geconstateerde overtredingen konden allemaal direct weer ongedaan worden gemaakt. Overtreders ontvangen een officiële aanschrijving vanwege de overtreding.